Vastame sundkindlustusega seotud tarbija küsimustele

Oleme terve septembrikuu saanud küsimusi sundkindlustus teemal ja toome veelkord välja kõige enam muret tekitanud kohad.

Küsimus: Kuidas vältida sundkindlustust sõidukitele, mis on varasemalt müüdud ja jäetud uue omaniku nimele registreerimata?

Vastus: Kui sõidukil ei ole peale 2005. aasta 1. maid olnud kehtivat kindlustust ega ülevaatust, siis saab sõiduki registrist kustutada avalduse alusel. Sellisel juhul ei ole vajalik auto lammutamist tõendav dokument. Kui peale eeltoodud kuupäeva on olnud kas kindlustus või ülevaatus, siis peab registrist kustutamiseks olema lammutuse tõend vms dokument.

Küsimus:  Kui sõiduk on kindlustamata ja ei oma kehtivat ülevaatust juba enam kui viis aastat, kas siis on vaja ikkagi see sõiduk kindlustada?

Vastus: Kui sõiduki kindlustusest ja ülevaatuse lõppemisest on möödunud üle kahe aasta, siis sundkindlustust ei rakendata. Nende sõidukite registrikanne on automaatselt peatunud.

Küsimus:  Kuidas saab sõidukit registrist kustutada kui ei ole kusagilt utliseerimise paberit enam võtta?

Vastus: Kui liiklusregistris on arvel peatamata kirjega sõiduk, mis on ebaseaduslikult lammutatud, siis saab selle sõiduki ajutiselt registrist kustutada. Registrist ajutiselt kustutatud sõidukile sundkindlustus ei rakendu. Kui sõiduk on lammutatud seaduslikult, saab selle registrist probleemideta alatiseks kustutada.

Mis on sundkindlustus?

Sundkindlustus tekib kliendile, kes rikub liikluskindlustuse seaduses sätestatud  kindlustuslepingu sõlmimise kohustust.

Sundkindlustus tekib alates hetkest, mil liiklusregistris registreeritud sõiduki suhtes on kindlustuskohustus täitmata, s.t:

  • sõiduk registreeritakse liiklusregistris ja leping jäetakse sõlmimata;
  • sõiduki ajutine kustutamine või peatamine liiklusregistris lõppeb ja leping jäetakse sõlmimata;
  • sõiduki suhtes sõlmitud liikluskindlustuse lepingu lõppemisest möödub 12 kuud.

Sundkindlustust tuleb vältida, sest:

  • sundkindlustuse kindlustusmakse on tavalisest liikluskindlustusest märkimisväärselt kallim;
  • sundkindlustuse puhul rakendatakse kahju tekitajale 640 euro suurust omavastustust kindlustusjuhtumi kohta.

Sundkindlustuse makse tasumine on kohustuslik olenemata sellest, kas sõidukit reaalselt kasutatakse või mitte.

Liikluskindlustust küsi: www.kindlustusest.ee

sundkindlustus